Özel Makale: Bitcoin’e Alternatif Koinleri İnceledik! (ETH)-(LTC)-(XRP)-(DASH)-(XMR)-(ZEC)

1 Şubat 2018
Çin Yasaklara Rağmen Bitcoin Alımına Devam Ediyor
31 Ocak 2018
Deutsche Bank Kripto Düzenlemeleri…
1 Şubat 2018

Sizler için Derlediğimiz Bitcoine Alternatif Koinler Üzerinde Detaylı Bilgiler

Bitcoin, ışığında birçok alternatif para biriminin oluştuğu ve hala kripto para birimlerinin en iyisi olarak görülen bir para birimi, ancak bu tek geçerli olan anlamına gelmemektedir. Şu anda var olan 1,300’den fazla kripto para birimi ile, paranızı hangisine yatırmanız gerektiğini bilmek kolay değil.

Düşük fiyata sahip olanı seçip bir servet kazanma umuduyla bir sürü satın almayı mı tercih edersiniz? Transferleri hızlandırmak için düşük işlem ücreti veya onay süresi az olanları mı satın alıyorsunuz? Bu kılavuz size yatırım tavsiyesi verme amacı taşımıyor fakat özelliklere ve mevcut değerlere dayalı en iyi bitcoin alternatiflerini size sunacağız. Amacınız, ister kripto paralarınızı çevrim içi ürünler satın almak için kullanmak olsun ya da kenara biraz koyup yatırım yapmak olsun, bunlar en iyi bitcoin alternatifleridir.

Kesin bir şey yoktur

Bitcoin’e alternatif kripto para birimlerini incelemeden önce, yeni veya yerleşmiş olmasının önemi olmadan, herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmanın, geleneksel yatırımlardan çok kumar oynamaya benzediğini belirtmek gerekir. Fiyatlar son derece değişken olabilir ve düzenlemelerin ortam için gerçek bir soruna neden olacağını düşünmüyoruz; bu yine de bir ihtimal ve kimse kesin olarak bilmiyor.

Yine de internette dolaşırsanız, insanlara ‘kesin şeyler’ üzerine yatırım yapmalarını tavsiye eden pek çok kişi bulacaksınız. Bu, Dentacoin gibi niş bir şey ya da fon arayan yeni bir ilk para arzı olabilir. Buradaki amacımız bu değildir.

Kâr tavanının değeri, bir dolara alabileceğiniz yeni kripto para birimlerinde kesinlikle daha yüksek olmasına rağmen, bu kılavuzda, en düşük seviyeye inip yatırımınızı mahvetme olasılığı daha düşük olan denenmiş ve test edilmiş paralar öneriyor olacağız. Geçerli tasarruf ve işlem araçları olduklarını zaman içerisinde ispatlayan sabit paraların peşinde olacağız.

EN İYİLERİ

Ethereum (ETH)

Bitcoin’in harika bir 2017 yılı geçirdiği kadar, Ethereum’un yılı da etkileyiciydi. Yılın başında tek basamaklı bir değere sahip olan bu para birimi, bir sonraki yılın ilk günlerinde 1,200$ fazla bir değere yükseldi. Ayrıca işlemler açısından bitcoine oranla daha büyük bir tavana sahip olduğunu kanıtladı (en azından şu an için). 2018’in başında, Ethereum işlemlerinin sayısının dört katından fazla işlem, her gün gerçekleşmektedir ve yine de Bitcoin’den çok daha hızlı gerçekleşir. İşlem maliyetleri de çok daha düşüktür.

Konuştuğumuz bazı uzmanların, Bitcoin’in gelecek yıllarda da değerli ve kullanışlı kripto para birimlerinin yüzü olarak kalacağına inanıyor olsalar da, bazı güçlüklerle karşı karşıya kaldığını inkar etmeye gerek yok. En azından kısa vadede, Ethereum ve yeni altcoinler bazı olası problemleri düzeltti. Ethereum, Bitcoin’in karşılaştığı ve ücretlerin artmasına neden olan ölçeklendirme sorunlarına henüz bulaşmadı. Ayrıca, Ethereum’u ve onun para birimi Ether’i, gelecekte çeşitli endüstriler için tercih edilen kripto para birimi haline getirme imkanı olan akıllı sözleşmeler gibi ek özellikleri de içeriyor.

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Litecoin (LTC)

Bu listedeki pek çok altcoin gibi, 2017 yılının başında bir sürü Litecoin satın almış olmayı dileyen birçok kripto para yatırımcıları mevcut. Ocak ayında, bireysel litecoinleri 4$ alabilirdiniz, ancak yıl sonunda bu coinlerin tanesi 350$’a kadar yükselebilir. Litecoin’in bir gün bu yüksekliğe ulaşması veya bunu aşmasına yönelik herhangi bir garanti olmamasına rağmen, bunu yazdığım sıradaki nispeten düşük fiyatı iyi bir yatırım fırsatı yaratabilir.

Bitcoin benzerleri ile karşılaştırıldığında, Bitcoinin çeyreği kadar bir blok süre ve bir doların altındaki işlem ücretiyle Litecoin normal işlemler için tercih edilebilir. Gittikçe daha çok geliştirici ve tüccar, Litecoin’i kabul etmeye başlıyor.

Litecoin’in, yeni işlem platformları oluşturma açısından Ethereum ile aynı potansiyele sahip olmamasına rağmen, 2011’de kurulan ve en uzun süredir faaliyette olan kripto para birimlerinden biri olarak, büyük bir üne sahip yerleşik bir altcoindir. Piyasa değeri bazında ilk 10 kripto para biriminden birisidir ve bitcoin, Ethereum ve Ripple hariç diğerlerinden daha büyük bir ticaret hacmine sahiptir.

Ripple (XRP)

Her ne kadar Ripple’nin, merkezsizleştirilmiş olmasıyla bilenen bir alanda merkezileştirilmiş bir kripto para birimi olması konusunda eleştirenleri mevcut olsa da, yükselen değeri ve endüstrinin desteği sayesinde gerçek bir potansiyeline sahip olduğunu inkâr etmek mümkün değildir.

Ripple’in değeri 2017 yılının sonunda aniden arttı ve Ekim sonundaki 0.20$ yılsonuna kadar 2.50$ yükseldi. Piyasa değeri yüksek olan diğer kripto para birimlerinden, onların düşmesiyle ile birlikte yükselme eğilimi göstermesi nedeniyle ayrılır.

Ripple ve onun işlem protokolü olan XRP’nin, yatırımlarından para kazanmak isteyenler için çok fazla potansiyeli olmasıyla birlikte, büyük bankacılık kuruluşlarından aldığı destek nedeniyle Ripple, kripto para birimi yelpazesinde en yukarılarda benzersiz bir yere sahiptir. Santander, RBC, American Express ve diğer finans kurumları tarafından desteklenen Ripple teknolojisi hâlihazırda, bazı gruplar tarafından uluslararası servet transferleri için kullanılmaktadır. MoneyGram geçtiğimiz günlerde, XRP’yi “ödeme akışları” için kullanmak üzere Ripple Labs ile bir ortaklık gerçekleştirdiğini açıkladı.

Digital Cash (DASH)

Dash, token başı 10 $ ‘dan yıl sonuna kadar 1.200$’ ın zirvesine yükselerek diğer ana altcoinlere benzer şekilde olumlu bir 2017 geçirdi. O zamandan bu yana 700$ civarında sabitlendi ancak bu, son 12 ay içindeki büyük artışlar gösterip ve piyasa değeri açısından ilk 20 kripto para biriminin içerisinde yer almasını sağladı.

Başlangıçta Xcoin ve daha sonra Darkcoin olarak adlandırılan Dash, 2014 yılında resmi olarak piyasaya sürülmesiyle birlikte, diğer para birimlerin çoğundan daha uzun süredir faaliyete. “PrivateSend” özelliği yoluya mal sahibi mahremiyetini desteklemesiyle, hızlı bir şekilde popülarite kazanmış ve o zamandan bu yana bu özelliğini korumuştur. Bu özellik, Dash işlemlerinin daha da karmaşık hale gelmesini ve böylece sahipler için ek bir isimsiz mahremiyet katmanı oluşturmasını sağlar.

Bitoin ile karşılaştırıldığında, Dash ile işlem yapmak daha hızlı ve daha ucuzdur. Bu yazı sırasında ücretler, en yüksek seviyede olmalarına rağmen neredeyse 0,40$’dı. “InstantSend” özelliği sayesinde işlem süreleri anlık bile olabilir.

Monero (XMR)

Bir Monero tokeni, bu yazıyı yazdığım sırada yaklaşık 270$ dolar değerindedir ve 2017’nin başındaki 9$’lık değerine kıyasla önemli bir artış göstermiştir. Alternatif coin olarak kabul edilmesine rağmen, Monero, Bitcoinden farklı bir hash algoritmasına dayanmaktadır. Bu, sonuç olarak, teknolojisinin temel bileşenleri sayesinde sahiplerine daha fazla mahremiyet sağladığı anlamına gelmektedir.

Monero’daki arttırılmış mahremiyet, alınan adres ve iletilen miktar gibi, işlemin bazı unsurlarını gizleyerek sağlanır. Bu, Bitcoinin sahip olduğu, ağ boyunca takip edilebilirliği kolay hale getiren fakat çok zaman alan halka açık defterden biraz farklıdır.

Monero, bu mahremiyet unsurunu sevenler tarafından, bu sistemin savunucularından ve bazı sitelerden aracısız alım yapmak için kullanılabilir. Fakat şu an için ana akım satın alma çözümleri sınırlıdır.

ZCash (ZEC)

Monero gibi ZCash de ana ilkesi gizlilik ve kullanıcı güvenliği olan bir kripto para birimidir. Gönderici, alıcı ve işlem yapılan miktar gibi işlem ayrıntılarının gizli kalmasını sağlar. Bu gizlilik odağı ve 2017’de kripto para birimlerine olan ilginin genel olarak yükselmesi, ZEC’in yıl başında 50$ civarından 900$ yükselmesine sebep olmuştur. O zamandan bu yana, bu fiyatın yaklaşık yarısında sabitlenmiştir, ortalama 400$ civarlarındadır. Ancak son birkaç aydır, mali büyüme göstermeye devam etmektedir.

Ekim 2016’da kurulan ZCash, bu listenin en genç kripto para birimi olmasına rağman, kısa sürede etkileyici bir büyüme göstermeyi başarmıştır. ZCash Company tarafından desteklenmesiyle Ripple’a benzerlikler gösterse de, ZCash ağları özel mülkiyete ait değildir. Yine de, ömrü boyunca çıkarılacak toplam 21 milyon ZEC’in yüzde 10’u özgün kuruculara ve yatırımcılara verilecektir.

İşlem bağlamında ZCash, bitcoinden çok daha hızlı ve daha ucuzdur. Blok süresi, çok daha fazla bilinen kripto para biriminin çeyreği kadardır ve ücretler çok daha düşük olarak şu anda bir kuruştan daha azdır.

 

Not:  Bitcoingazete.com olarak elde edebileceğimiz tüm önemli bilgileri vermeyi amaçlıyor olsak da, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalı ve kararları için tüm sorumluluğu üstlenmelidir; bu makale bir yatırım tavsiyesi olarak da düşünülmemelidir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir