parallax background

Özel İnceleme: Kağıt Cüzdan Nedir ve Nasıl Yapılır?

20 Şubat 2018
Dubai’de Bitcoin Karşılığında Daire Satışı Başladı
20 Şubat 2018
Kripto Para Borsası Coincheck’e Dava Açılabilir
20 Şubat 2018

Bitcoin Kağıt Cüzdan Nasıl Yapılır

Bitcoin kağıt cüzdan, birlikte basılan bir kamusal ve özel anahtardır. Bu, çevrimdışı bir cüzdan ve genellikle “soğuk depo” (hacklenebilir İnternet’le bağlantı kurmayan ekstra güvenli depo) olarak olarak görülür, ancak bu kategorideki varlığını tartışmalı hale getiren bazı önemli farklılıkları vardır (bu konudan aşağıda bahsedeceğim).

Kağıt cüzdanlar, teknik olarak plastikten ya da bilgilerin üzerine dayanıklı bir şekilde basılabileceği herhangi bir maddeden yapılabilmesine rağmen, adından da anlaşılacağı üzere genellikle kağıttan yapılır.

Kağıt cüzdan üzerine basılan şeyler özel ve kamusal anahtarlardır. Bunlar genellikle QR biçiminde olup, kamusal anahtarlar adres olarak hizmet etmektedir. Anahtarları kopyalayıp bir metin belgesine yapıştırabilir ve yazdırabilirsiniz (daha sonra kopyasını bilgisayardan silersiniz). Veya sizin için basılabilir cüzdan üreten ücretsiz web servislerinden birini kullanabilirsiniz. Anahtar üretimi çoğunlukla tarayıcınızda yapılır, bu nedenle asla internete yayınlanmazlar. Güvenli olabilmesi için, anahtarları yazdırdıktan sonra tarayıcınızı temizlemeniz gerekir. Ve kağıt cüzdanın bir görüntüsünü asla bilgisayarınızda veya telefonunuzda saklamayın.

Bazı kâğıt cüzdan servisleri kesip katlayıp yapıştırabileceğiniz şık bir tasarıma sahiptir ve bu sayede Bitcoinlerinizi çevrimdışı olarak saklamak için hafif ve nispeten güvenli bir yol haline gelmiş olurlar. Bitcoininizi cüzdanda yer alan ortak adrese gönderip güvenli bir yerde saklamış olursunuz.

Kağıt cüzdanları güvenli kılan şey, tamamen çevrimdışı olmalarıdır (genelde “soğuk depo” olarak bilinir). Hackerların erişiminde değildirler ve Bitcoinleriniz için üçüncü bir tarafa asla güvenilmez. Kağıt cüzdan güvenli olduğu sürece, sahip olduklarınız güvendedir.

Ancak işte burada göreceli olarak bir güvenlik eksikliği oluşuyor. Birisi depolama yerini bulabilir, çıktınızı gizlice alabilir, bu anahtarlarla ilişkili tüm Bitcoinlerinizi harcayabilir ve kağıdı yerine koyabilir ve asla ne olduğunu bilemeyebilirsiniz.

Daha güvenli bir biçimi, özel anahtar görünmeyecek şekilde kağıdı katlamak olabilir; katlama yerine kırılamayacak ve değiştirilemeyecek bir mühür (“emniyet belirteçli mühürleri” aratın, birçok farklı tedarikçisi ve modeli var) koyulabilir ki katlanan kağıt ışığa tutulsa bile özel anahtar görünmesin.

Bu bile tam olarak güvenli değil. Peki ya kağıdı içinde tuttuğunuz cüzdan, çekmece veya kutu su altında kalırsa?

Elbette, pek olası değil ancak bir sürü Bitcoine sahip olduğunuzda, en kötü senaryoları (yani iklim değişikliği falan …) aklına getirebilirsiniz. Böylece, sıkıca kapatılmış plastik bir çanta iş görür.

Peki bir kağıt cüzdanı ateşten nasıl korursunuz? Hiç bir fikrim yok. Dondurucuda saklasak? (İşte o zaman tam bir “soğuk depo” olur 🙂

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Ayrıca, kağıt malzeme olarak çok da dayanıklı değil. Yangın veya sel gibi bariz riskler haricinde, mürekkep zamanla solabilir ve anahtarları okunamaz hale getirebilir. Okunabilir anahtarınız yoksa, Bitcoininiz de yok demektir.

Kağıt cüzdanlarla bile, blockchain.info’yu kullanarak istediğiniz zaman bakiyenizi kontrol edebilirsiniz (yalnızca genel anahtarınızı arama kutusuna yazmanız yeterli). Çoğu çevrimiçi cüzdan, kağıt cüzdan verilerinizi içeri aktarmanızı sağlar. Bu Bitcoinleri harcamak için, özel anahtar bilgilerinizi yazmanız veya özel anahtar QR kodunu (bazen “harcama” QR kodu olarak adlandırılı) taratmanız istenir.

Bazı iyi kağıt cüzdan üreticileri:

Bitaddress.org ve Walletgenerator.net, tarayıcınızın JavaScript motorunu kullanan açık kaynak kodlu rastgele adres ve anahtar üreticileridir, böylelikle hiçbir anahtar internete yayılmaz. Entropi yaratmak ve karakterleri daha da karıştırmak için farenizi hareket ettirmek de gayet eğlenceli. Bu rasgele sıralama daha sonra, yazdırma için bir sonraki ekranda görüntülenen genel ve özel anahtarlarınızı oluşturmak için kullanıyor.

Mycelium, doğrudan yazıcınıza taktığınız USB dongle ile kağıt cüzdan üreterek daha orijinal ve daha güvenli bir yol sunar. Cihaz, bilgisayarınıza dokunmadan otomatik olarak yazdırılan bir kağıt cüzdan üretir.

 

 

Not: Burada belirtilen işletmeler mevcut olan tek seçenekler değillerdir ve bir öneri olarak alınmamalıdır, sadece bilgilendirmek amaçlı eklenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir