Günün Koin İncelemesi – Nem

19 Şubat 2018
Neurogress: Blockchain Teknolojisi ile Zihin Kontrollü Madencilik
19 Şubat 2018
Cebelitarık, ‘Dünyanın İlk’ ICO Düzenlemesini Sunuyor
20 Şubat 2018

Bugünkü Koin İncelememiz: Nem Nedir? Nasıl Çalışır? Diğer Koinlerden Farkları Nelerdir? 

Nem Nedir ve Yaratıcısı Kimdir?

NEM, 31 Mart 2015’te başlatılan eşler arası bir kripto para ve blockchain platformudur. Java’da yazılan ve bir C ++ versiyonu çalışma aşamasında olan NEM, geniş dağıtım modeli hedefini belirtmiş ve proof-of-importance (POI) algoritması, çok imzalı hesapları, şifrelenmiş mesajları ve Eigentrust++ itibar sistemi gibi pek çok yeni özelliği blockchain teknolojisine sunmuştur. NEM blockchain yazılımı, Japonya’daki ve uluslararası finans kuruluşları ve özel şirketler tarafından test edilen Mijin adı verilen bir ticari blockchainde kullanılmaktadır.

NEM geliştiricileri takma adlıdır. NEM, Nxt’den esinlenen ve bir Bitcoin Talk forum kullanıcısı olan UtopianFuture tarafından başlatılmıştır. NEM’in başlangıç ​​planı, bir NXT çatalı yaratmaktı ancak bu fikirden tamamen yeni bir kod tabanı oluşturmak için vazgeçildi. 19 Ocak 2014’ten itibaren Bitcointalk forumunda katılım için açık bir çağrı başladı. Çağrının amacı, sıfırdan bir topluluk odaklı kripto para birimi oluşturmaktı.

Nisan 2016’da, Japonya’nın en büyük kripto para borsası Zaif’in operatörü olan Tech Bureau,  yeni bir blockchain motoru için NEM ile bir ortaklık kurdu.

26 Ocak 2018’de, Japon kripto para borsası Coincheck, yaklaşık 534 milyon dolar değerinde, 523 milyon NEM coininin kaybedilmesine neden olan büyük bir hackin kurbanı oldu. Hack sadece NEM’i içeriyordu. Güvenlik ihlali, Coincheck’in güçlü güvenlik önlemlerinin olmaması yüzünden gerçekleştiği için, NEM geliştirme ekibi mecburi çatallaşma yapmayı reddetti. Bunun yerine NEM, otomatik etiketleme sistemi oluşturuyor. Bu otomatik sistem parayı izleyecek ve kusurlu para transferi alan tüm hesapları etiketleyecek.

NEM, Bitcoinden nasıl farklı?

NEM platformu ve onunla ilişkili coin  XEM, daha iyi bir blockchain oluşturmak için yola çıktı ve bu yolda kullanacakları iki anahtar strateji şunlardır:

Hasat Yapmak

Madenciliğe alternatif olan hasat, NEM’in blockchain bütünlüğünü korumaya yardımcı olmak için NEM tarafından XEM üretmek için tasarlanmış bir sistemdir. Birisi bir işlem gerçekleştirdiğinde, işlemi görmek ve doğrulamak için ilk bilgisayar, bu işlemi yakındaki kullanıcılara bildirerek bilgi kademesi oluşturur. Bu işleme “blok üretme” adı verilir. 10,000’den fazla XEM’e sahip birisi, NEM’de bir blok oluşturduğunda o bloğun işlem ücretlerini ödeme şeklinde alır.

XEM Tahsis Etmek ve Proof-of-importance

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Bitcoin ve diğer madencilikle elde edilen kripto para birimleri, proof-of-importance sistemini kullanır: Bilgisayarınız blockchainin işini yapar ve karşılığında coin kazanırsınız. Hasat söz konusu olduğunda, NEM, bunun yerine proof-of-importance sistemini kullanır.

İmportance, NEM sistemine ne kadar yatırım yaptığınızın bir ölçüsüdür. Cüzdanınızdaki XEM varlıkları belirli bir süre sonra “tahsis edilmiş” hale gelir. 10.000 XEM tahsis ettiğinizde, yeni blok oluşturabilir ve bu blokta gerçekleşen tüm işlemler için işlem ücreti kazanabilirsiniz.

XEM, cüzdanınızdaki tahsis edilmemiş XEM’in %10’u oranında tahsis edilir. Aşağıda görüldüğü gibi, cüzdanınızda 20.000 tahsil edilmemiş XEM’le, en az düzeyde gerekli 10,000 tahsis edilmiş XEM’e ulaşmanız 7 gün sürecektir.

Mesajlaşma

Mesajlar, şifreli, şifresiz veya hex mesajlaşma biçiminde işlemlere dahil edilebilir. XEM ağında bir mesajın gönderilmesi için XEM’in gönderilmesi gerekmez. Bu, herhangi bir XEM adresi ve blockchain tabanlı uygulamalar ile kurulacak güvenli iletişim için kullanılabilir. Şifrelenmemiş mesaj gönderme ücreti her 32 karakter için şu anda 1 XEM iken şifreli mesajlar için değişkendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir