parallax background

Günün Koin İncelemesi: IOTA

25 Şubat 2018
400 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Alındı
25 Şubat 2018
İsviçre Finansal Kurulu ICO Düzenlemeleri
26 Şubat 2018

Bugünkü Koin İncelememiz: IOTA Nedir? Nasıl Çalışır? Diğer Koinlerden Farkları Nelerdir? 

IOTA Nedir ve Yaratıcısı Kimdir?

IOTA; kripto para birimi MIOTA olan ve Tangle adı verilen yönlü düz ağaçlar (DAG) teknolojisine dayanan bir dağıtılmış defter platformudur. David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Serguei Popov tarafından 2015’te kurulmuştur. IOTA’nın ana merkezi Berlin, Almanya’dadır ve IOTA Foundation tarafından işletilir. 2015 yılında IOTA,  kitlesel fonlama ile 1,300’den fazla bitcoin topladı. 2017 yılında SatoshiPay, Bitcoin’in işlem ücretleri artınca bitcoin kullanımından IOTA kullanımına geçişini duyurdu.

IOTA Foundation, çatışmalar sırasında ve sonrasında birbirini kaybeden aileleri bir araya getirmeye yardımcı olması adına IOTA teknolojisinin kullanılması için kayıp kişiler veritabanı REFUNITE ile ortaklık kurdu.

Katılımcıları Kimdir?

2017’den bu yana Cisco, Volkswagen, Microsoft, Huawei ve Samsung da dahil olmak üzere IOTA’nın pazarına otuzdan fazla şirket katıldı. Venture Beat, Aralık 2017’de Robert Bosch Venture Capital’in önemli miktarlarda IOTA coini tokeni aldığını bildirdi.

Hollanda Haarlem şehri, sakinlerin, devlet kurumlarına girmek zorunda kalmadan resmi belgelerin orijinalliğini kanıtlamasını sağlayan bir kavram kanıtlama sistemi oluşturdu. Ocak 2018’de IOTA, piyasa değeri ile ilk on kripto para arasında yer almıştır.

IOTA ‘Tangle’ Nedir?

Ağ düğümü işlemlerini (gri değersiz, kırmızı çelişen değer, yeşil oybirliği değeri) gösteren IOTA tangle şeması.

Tangle, oybirliği yoluyla ancak tipik blockchain olmadan düğüm işlemlerini doğrulamak için kullanılan IOTA’nın Nesnelerin İnterneti (IoT) adlı uygulamasının bir parçasıdır. Oybirliği işlemleri devam ederken bu eşzamansız ağ, çakışan işlemleri tamamlamaz. Her düğüm seçmesi serbest bir seçim algoritması çalıştırır; IOTA, Markov Chain Monte Carlo (MCMC) algoritmasını kullanmanızı önerir. IoT uygulaması, süreçlerin düzene sokulması için cihazlar üzerinde çalıştırılması önerilmiştir.

IOTA, çekirdeğinde “Tangle” adı verilen yeni bir buluşu kullanan devrim niteliğinde, yeni nesil, kamuya açık dağıtılmış bir defterdir. Tangle, Yönlü Düz Ağaca dayalı yeni bir veri yapısıdır. Bu nedenle Blokları, Zinciri ve Madencisi yoktur. Bu yeni radikal yapısı nedeniyle, IOTA’da olaylar diğer Blockchain’lere kıyasla oldukça farklı çalışır. Bahsedilmesi gereken en önemli fark (DAG ve Blockchain farkları dışında) IOTA’nın fikir birliğine nasıl ulaştığı ve işlemlerin nasıl yapıldığıdır. Daha önce de belirtildiği gibi madenciler mevcut değildir. Bu yüzden, bir işlem yapmak isteyen ağdaki her katılımcının, geçmişteki iki işlemi onaylayarak, etkin bir şekilde ağın fikir birliğine katılması gerekir. Geçmişteki iki işlemin geçerliliğine ilişkin bu onaylama, tüm ağın onaylanan işlemlerin mevcut durumu üzerinde fikir birliğine varmasını ve yalnızca IOTA’da görülen çeşitli benzersiz özelliklerin kullanılmasını sağlar.

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

IOTA, Makina Ekonomisi’nin tam olarak ortaya çıkıp istenen potansiyele ulaşması için eksik parçasıdır. IOTA’nın, tüm cihazlar arasında gerçek bir birlikte çalışabilirlik sağlayan Nesneler İnternetinin halka açık, izinsiz omurgası olmasını istiyoruz.

IOTA’yı Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

  • Ölçeklenebilirlik: IOTA, belirli aralıklarla onaylanacak işlemlerin sayısı sınırlandırılmadan işlemlerin paralel onaylanması sayesinde yüksek sayıda işlem verimi elde edebilir.
  • İşlem Ücreti Yok: IOTA’nın işlem ücreti yoktur.
  • Merkezsizleştirme: IOTA’nın madencisi yoktur. Bir işlem gerçekleştiren ağdaki her katılımcı, oybirliğine aktif olarak katılır. Bu nedenle, IOTA herhangi bir Blockchain’den daha merkezsizleştirilmiştir.
  • Kuantum bağışıklığı: IOTA, Curl adı verilen, kuantum bağışıklığı olan yeni tasarlanmış bir üçlü hash fonksiyonu kullanır (Winternitz imzaları).

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir