parallax background

Günün Koin İncelemesi: EOS

6 Mart 2018
Bank of America: Kripto Paraya ‘Uyum’ Konusunda Yetersiziz
6 Mart 2018
Satoshi Olduğunu İddia Eden Craig Wright’a 10 Milyar Dolarlık Dava
7 Mart 2018

Bugünkü Koin İncelememiz: EOS Nedir? Nasıl Çalışır? Diğer Koinlerden Farkları Nelerdir? 

EOS: Yol Haritası, Ekip ve Topluluk

EOS projesi, Dan Larimer (hem Bitshares’in hem de Steemit’in kurucu ortağı) ve Brendan Bloomer tarafından yönetilen Block One adlı bir şirket tarafından geliştiriliyor. Her ikisi de kripto dünyasında ciddi bir deneyime sahip ve kendi projelerinin yanı sıra teknolojiyi bir bütün olarak destekleme konusunda aktif bir rol oynuyorlar.

EOS ekibi, bu yılın başında sunulan yol haritası ile uyumlu bir şekilde hareket ediyor ve gelişimi üzerinde dur durak bilmeden çalışmaya devam ediyor. EOS Dawn 1.0 sürümü 14 Eylül 2017’de yayınlandı, Dawn 2.0 sürümü, 4 Aralık 2017’de kaynak izleme ve bloklar arası iletişim ile birlikte yayınlandı ve Dawn 3.0 sürümünün 2018’in baharında yayınlanması ve sistemin ilk resmi sürümü olması planlandı. EOS için parlak bir gelecek görüyorum ve gelişme sürecinde bu projeyi takip etmenizi öneririm.

Tanıtım

EOS, merkezi olmayan uygulamaların (dapps), Ethereum’un işlevine benzer bir şekilde geliştirilmesi için kullanılan bir blockchain platformudur. Dapps’in yararlanabileceği bir işletim sistemine benzer bir dizi hizmet ve işlev sağlayarak dapp geliştirme işlemini kolaylaştırır.

EOS’un altında yatan fikir, çeşitli akıllı sözleşme teknolojilerinin en iyi özelliklerini ve vaatlerini (örneğin; Bitcoin’in güvenliği ve Ethereum’un hesaplama desteği); gündelik kullanıcıların blockchain ekonomisini güçlendirmesini sağlayacak, kullanılması kolay ve ölçeklendirilebilir bir platformda basit bir şekilde bir araya getirmektir.

Nasıl Çalışır

EOS vizyonu; geliştiricilere, girişimcilere ve kullanıcılara erişilebilir bir deneyim sunarken saniyede binlerce işlemin güvenli ve sorunsuz bir şekilde ölçeklendirilmesini sağlayacak bir blokchain platformu oluşturmaktır. Kullanıcı kimlik doğrulama, bulut depolama ve sunucu barındırma gibi hizmetler sağlayarak ağa odaklanan merkezi olmayan uygulamalar için işletim sistemi sağlamayı ve uygulamayı hedefliyor.

Özgün ve Onaylı Olun

EOS ağı, geliştiricilerin tam özellikli bir kimlik doğrulama sistemine girmelerini sağlayan uygulamalar için oluşturulmuş bir platformdur. Farklı erişim seviyeleri ve yerel olarak güvence altına alınan kullanıcı verileri ile tamamlanan kullanıcı hesapları, ağın bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor. En yeni EOS güncellemeleri, hesaplar arasında paylaşılan veri tabanı erişimi ve kullanıcı verilerini blockchain üzerindeki yerel bir makineye kaydetme olanaklarını sunuyor.

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Kimliğinizi ispatlamak ve çalınmış bir hesabın erişimini geri kazanmak için çeşitli yöntemlerin yanı sıra çalınan hesapları kurtarma seçeneği de sistemin içerisinde mevcut.

Bulutta Saklayın

Sunucu barındırma ve bulut depolama da EOS sisteminin bir parçası. Bu demek oluyor ki; uygulama geliştiricileri, EOS sistemi tarafından sağlanan barındırma, bulut depolama ve indirme bant genişliği ile uygulama ve ağ ara yüzleri oluşturabilir ve görevlendirebilir. Bu, geliştiricilerin fikirlerini, depolama güvenliği ve bant genişliği sorunları olmadan gerçekleştirmesini sağlar.

Geliştiriciler, doğrudan EOS üzerinden depolama ve bant genişliği için kullanım analizlerine erişebilecek ve seçtikleri seviyelere göre belirli uygulamalara sınırlamalar getirebilecekler. Bu hizmetler, EOS tokenlerini tutarak ödenir.

Ölçeklendirme

En yaygın blockchainler (Bitcoin ve Ethereum’u düşünün) “durum üzerinde oy birliği” kullanır. Bu, dolandırıcılığı önlemek ve işlemleri doğrulamak için ağdaki tüm bilgisayarların, blockchainin tamamının mevcut durumunu doğrulayabileceği anlamına gelir. Bu durumlarda blockchain, sistemin durumunun bir grafiğidir ve her yeni blok blockchaine eklendiğinde, ağdaki düğümler bloktaki her işlemi alır ve bu işlemlerle ilişkili her adresin durumunu günceller.

Olaylar üzerinde oy birliği kullanılırken, odak durumda değil işlemlerdedir (veya sadece mesajlarda). Düğümler; herhangi bir zamanda ağın durumunu doğrulamak yerine, ağ durumunu takip etmek için şimdiye kadar gerçekleşen olay dizilerini doğrular. Sonuç olarak, yeniden başlatıldığında işlem geçmişini tamamen doğrulaması daha uzun zaman alan ancak çalışırken işlemleri çok daha yüksek verimlilikte işleyen bir sistem oluşur.

Basitçe anlatmak gerekirse EOS ağı, tek bir makinede, saniyede bir milyon mesaj veya işleme kadar ölçeklendirilebilir; teorik olarak, birden fazla makine arasında paralel olarak sonsuz sayıda ölçeklendirme mümkündür.

Ücretsiz Kullanım

EOS platformunda oluşturulan bir uygulama tarafından, son kullanıcıların blockchainde mesaj gönderip görev yapmaları için mikro ödeme TALEP EDİLMEZ işlem ücretlerinin (son derece düşük olan) nasıl ödeneceğini belirlemek bireysel uygulama geliştiricilerine bırakılmıştır. Bu, şirketlerin kendi para kazanma stratejilerini oluşturmak ve kullanıcılarına hizmetlerini ücretli veya ücretsiz sunmakta özgür olduğu anlamına gelmektedir.

Özellikler

EOS sistemi, hangi işlemlerin onaylandığı, bir uygulamanın doğru çalışıp çalışmadığı ve EOS sistemine ve bireysel uygulamaların kaynak koduna yapılan değişiklikler üzerine oy kullanabilen blok üreticilerine dayanan bir yönetim modeli sağlamaktadır. Bu, topluluğun demokratik ve güvenli bir şekilde yükseltebilmesi, alçaltabilmesi ve hataları düzeltebilmesi anlamına gelir.

Uygulamada Sorun Yok

EOS sistemi, her bloğu (şu anda her 3 saniyede bir üretilmekte ve 0,5 saniyede test edilmektedir), ardışık olarak gerçekleştirilen “döngülere” yapılandırarak gecikmeyi azaltmakta ve performansı en üst düzeye çıkarmaktadır. Döngüler, döngüler içinde paralel çalışan “iplikler” halinde yapılandırılır. Bu, mesajların ve işlemlerin, tek blok içinde ve bloklar arasında gönderilmesini ve yanıtlanmasını sağlar ve teorik alt sınırı, yanıt süresinden ağ üzerindeki mesajın iletim süresine kadar indirir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir