Bitcoingazete.com’a Özel Haftanın Röportajı – Status

29 Ocak 2018
Kripto Para Piyasasına Starbucks Yorumu
29 Ocak 2018
534 Milyon Dolar Değerinde NEM Çalındı
30 Ocak 2018

Okuyucularımız için Her Hafta Yeni bir Blockchain/Crypto Şirketi ile Röportaj Yayınımız Başlamıştır!

 

Bu Haftanın Konuğu Status

Murat Y: Merhabalar… Kendinizden ve geçmişinizden bizlere biraz bahseder misiniz?

Merhaba, ismin Jonny Zerah Status şirketinde Pazarlama Müdürüyüm.

 

Yıllarca dijital reklamcılık ve pazarlama üzerinde Google, Nike ve Samsung gibi şirketlerle çalıştım. Status ile markalarının Video Çekimleri için desteğe ihtiyaçları olduğu dönemde Şubat 2017’de tanıştım. Marka videolarının çekim ve yayınını tamamladıktan sonra Status ekibine Eylül 2017’de kadrolu olarak katıldım. Status’ün ürünlerini, blockchain teknolojisine inanç ve bağımlılıklarını ve gerçekleştirdikleri ekip çalışmalarını gördükten sonra Status’te kadrolu olarak yer almak için kararımı verdim.

 

Murat Y: Şirketinizden biraz bahsedebilir misiniz? ve bu işe neden başladığınızı açıklayabilir misiniz?

Jonny Zerah: Status, Ethereum ile iletişim kurabilen açık kaynaklı (open source mobile client) bir mobil aplikasyondur. Status aplikasyonu, sohbet ve cüzdan gibi (merkezi olmayan) önemli özellikleri barındırır. Ancak en önemlisi, kullanıcıların, merkezi olmayan ve hızlı erişimli bir aplikasyon olan (DApps) programına mobil üzerinden kolaylıkla erişmelerini sağlıyor.

(Not: Aplikasyon developerları Dapps programı üzerinden kendi app’lerini blockchain teknolojisi ile üretebilirler.)

Coinmama: Buy Bitcoins with Credit Card

Globaldeki Ethereum ve blockchain teknolojisindeki hareketlilik, internetin geleceğini tamamen değiştirecek yeni bir jenerasyon oluşturmaya başladı. Bu teknoloji, aracı bir kuruma veya üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldırmakta, kullanıcıların kendi verilerine sahip oldukları ve bu verileri kendileri yönettiği bir dünya oluşmasını hedeflemektedir. Amacımız insanlara serbestçe ve güvenli bir şekilde işlem yapma ve iletişim kurma şansı vermektir.

Murat Y: Biraz da Status ürünlerinden bahsedelim; P/P aktarımı nedir ve  nasıl çalışır?

Jonny Zerah: Status, Ethereum için geliştirilen P2P (kişiden kişiye) aracı kurum olmadan tamamen dağıtılmış bir bilgi işlem platformu olarak yaratılmıştır. Ethereum teknolojisi, aplikasyon geliştiricilerinin ‘’merkezi olmayan yani başka bir kuruma’’ bağlı olmadan güveli bir alanda aplikasyon oluşturmalarını sağlar. Ethereum teknolojisi için ‘Dünyaya ait Bilgisayar’ diyebiliriz ve içerisinde programlama yapmak için ihtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıdır.

P2P mesajlaşma aplikasyonu için Status, ‘’whisper protocol which >>>’’ protokolünü kullanır.

Murat Y: Ethereum ve diğer tokenlerle nasıl işlem yapılır? Dapps nedir?

Jonny Zerah: Status, keşfetme özelliği (discover feature) sayesinde Dapps dünyasına açılan bi pencere gibi çalışır. Dapps “Merkezi olmayan aplikasyonlar”dır. Dapps, kendiliğinden çalışan akıllı sözleşmeleri kullanır, merkezi olmayan bir aplikasyon olduğu için aracı kurumlar veya sunuculara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır. Status platformunda, Cryptokitties, Aragon, Ujo Music, Ethlance ve daha birçokları da dahil olmak üzere çok sayıda ilginç ve heyecan verici aplikasyon (Dapps) mevcuttur.

Murat Y: Status hardwallet nedir? Diğer cüzdanlardan farkı nedir?

Jonny Zerah: Status Hardwallet, kullanıcıların güvenli ve temassız ödeme sistemi ile Ethereum ve ERC-20 tokenlerini depolamalarına, göndermelerine ve almalarına olanak tanıyan bir donanım cüzdanıdır. NFC teknolojisi ile temassız ödeme yapabilirsiniz. Donanım cüzdanının güvenliğini ve emniyetini sağlayan açık kaynaklı (open source java) java kartıdır, hareket halindeyken kullanılabilir özelliği taşır. 2 türlü işlem yapılabilir;

  • 1) “On Card”, transferlerinizi direk farklı boyutlu kartlarla imzalayabilirsiniz.
  • 2) “Off Card”, işlemlerinde pin kodu girilmelidir. ‘’Key Pair’’ ve ‘’HD Wallet’’ kullanılabilir, bu sayede ‘’Whisper id’’ depolar ve türetir.

Murat Y: Konuştuklarımız dışında  Status’te başka neler var?

Jonny Zerah: Status Open Bounty, dünyadaki aplikasyon geliştiricilerini bir araya getiren, açık kaynaklı organizasyonlara ve projeye bağlanan ödül tabanlı bir işbirliği aracıdır. Status Open Bounty ile ‘’GitHub repositories’’ üzerinden çözemediğiniz bir sorun var ise ‘’ödül’’ verip dünyanın herhangi bir yerindeki aplikasyon geliştiricisi size çözüm bulmak için çalışabilir ve pull request gönderebilir. Başarılı pull request geliştiricileri, ETH’de veya herhangi bir ERC-20 tokeni ile ödüllendirilebilir. Status Open Bounty, Riot ve Aragon gibi açık kaynak (open source) projeleri tarafından aktif olarak kullanılan bir platformdur. Açık kaynak (open source) projelerine ve geliştirilmesine yönelik devam eden projelere destek amaçlı, ödül olarak 1 milyon dolar ayırdık.

Murat Y: Status’un geleceği için planlarınız neler?

Jonny Zerah: Status için uzun vadeli vizyonumuz, Ethereum ve blokchain teknolojilerinin gücünü ve vaadlerini, internet erişimi olan dünyanın her yerindeki insanların erişimine sunmaktır. Hedefimiz insanların artık üçüncü parti hizmetlerine gerek duymadan merkezi olmayan tamamen kendinizin kontrolü altında olan yeni bir dünya! 2018’in Status için önemli bir büyüme yılı olması bekleniyor. Ürün geliştirme ve ekip büyümesini içeren güçlü genişleme planlarımız var.

Mainnet üzerindeki beta lansmanımıza doğru hızla ilerliyoruz. Ürünün her yönüyle yakından çalışan ekipler kuruyoruz ve güvenlik denetimleri için hazırlanıyoruz. Beta sürümünden önce Status Dapps’ı harika içeriklerle doldurmak için bir çok Dapps projesi üzerinde çalışıyoruz.

Dünya genelinde tam zamanlı çalışan yaklaşık 55 kişilik bir ekibiz ve yıl sonuna kadar 100 civarında olmayı planlıyoruz. Geliştirme, test etme, tasarım, İK, pazarlama ve iş geliştirme alanlarındaki tüm departmanlarda çalışmak üzere ekip arkadaşları arıyoruz. Açık pozisyonların tam listesi https://status.im/jobs.html’de bulabilirsiniz.

Murat Y: Status konusunda Türkiye Piyasası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Jonny Zerah: Status, internete erişimi olan dünyadaki herkes için yaratılan bir platform. Status Platformu kullananlar tarafından işletilen otonom ve merkezi olmayan bir organizasyon olarak kalmayı amaçlıyoruz. Türk piyasasının Status›u, merkezi olmayan  sohbet ve cüzdan gibi yerli temel özelliklerin yanı sıra keşfetme (discover) özelliği sayesinde Dapps’ın geniş kapsamlı ekosistemini gerçekten takdir edeceğini düşünüyoruz.

Murat Y: Türkiye’den müşteri ve aplikasyon geliştiricilerini kabul ediyor musunuz?

Jonny Zerah: Evet elbette, Status, dünyanın her noktasından internete erişimi olan herkese açık bir aplikasyon. Şu anda fokus alanımız mobil aplikasyonlar olsa da; linux, mac os ve windows’u hedefleyen bir masaüstü (desktop) programı üzerinde çalışıyoruz.

Murat Y: Sitenizde Türkiye için lokalizasyon adına herhangi bir planınız var mı?

Jonny Zerah: Evet – Status platformu yakında birçok dilde hizmet verecek.

Murat Y: Potansiyel Türk müşterileri için bir tavsiyeniz olsaydı, ne olurdu?

Jonny Zerah: Status, Whisper ve SWARM gibi merkezi olmayan P2P protokollerini kullanan aplikasyondur. Merkezi olmayan (decentralised) aplikasyonlar, aracı kurumları ortadan kaldırarak bağımsız olarak iletişim kurmamıza ve işlem yapma özgürlüğüne kavuşmamızı sağlayacaktır . Topluluk olarak fikirlerimizi paylaşmamız, işbirliği içinde çalışmamız ve merkezi olmayan özgür sistemi hep beraber desteklemeliyiz. Bunun gerçekleşmesi için hepimiz bir katkıda bulunabiliriz;  aplikasyon geliştiricisi iseniz openbounty.status.im’e destek verin; yazar, tasarımcı, içerik yaratıcısı veya idealistseniz düşüncelerinizi, chat.status.im’de paylaşın.

Murat Y: Bitcoingazete.com’a ayırdığınız zaman ve röportaj için çok teşekkür ederiz, Bitcoingazete.com ekibi olarak Status’ün gelecek planlarında bol şanslar dileriz…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir