Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

2009 yılında Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i birebir, taraflar arası bir elektronik nakit sistemi olarak tanımladı ve bu hala Bitcoin için yapılmış en basit ve kesin tanım olarak kabul ediliyor.

Bitcoin yeni bir ödeneme sistemini mümkün kılan ilk başarılı dijital para birimidir. Bitcoin bir ilki gerçekleştirerek merkezi otoriteye veya aracıya bağlı olmaksızın doğrudan doğruya kullanıcılar arası parasal işlemlerin gerçekleşebileceği bir ağ kurmuştur. Bitcoin aynı zamanda dijital para, kripto para, uluslararası bir para ağı olarak da bilinmekle beraber finans dünyasında devrimsel bir etkiye sebep olarak paraya olan bakış açısını değiştirmiştir. Bitcoin sayesinde taraflar arası para aktarımı herhangi bir merkeze veya aracıya ihtiyaç olmadığı için işlemler 10 dakika civarında bir sürede tamamlanmaktadır. Bunun aksine, kredi kartı ödemeleri tamamlanana kadar bazen haftalar hatta aylar geçebilir.

Tüm Bitcoin işlemleri banka defteri gibi işleyen blok zincirleri tarafından sürekli olarak kaydedilir ve herkes tarafından görülebilir. Madenciler bu işlemleri onaylayıp bu ağı ve sistemi güvenli tutarlarken blok zinciri için harcadıkları elektrik ve emek göz önünde tutularak sistem tarafından 10 dakikalık blok başına yeni Bitcoinler ile ödüllendirilirler.

Bitcoin’ler toplamda 21 milyon adet ile sınırlanmış olup bu sayıdan daha fazla Bitcoin üretmek imkansızdır. Her Bitcoin kendine özel eşsiz bir kayıt koduna sahiptir ve bu nedenle Bitcoin’lerin üretim veya işlemlerinde sahtecilik yapılamaz. Bu da demektir ki bu kota dolduktan sonra hiçbir birey, banka, hükümet veya otorite daha fazla Bitcoin üretme imkanı bulamayacaktır. Bu sınırlı miktar düşünüldüğünde Bitcoin piyasada azaldıkça değeri artacaktır.

Blok Zinciri Nedir?
Blok zinciri, Bitcoin’in dayalı olduğu ve dijital para ağını birlikte tutan sistemdir. Herkese açık büyük bir banka defteri gibi çalışır. Bu sistemde yapılan işlemler ‘’madenciler’’ tarafından onaylanırken, bu işlemlerin hepsinin kaydı sürekli olarak kaydedilir. Blok zincirindeki tüm işlemler şeffaftır ve herkes tarafından takip edilebilir. Öyle ki, isteyen kişi blok zincirindeki bugüne kadar yapılmış ilk işlemi bile görüntüleyebilir.
Bitcoin Madenciliği Nedir?
Bitcoin madenciliği basitçe altın madenciliğinin dijital olanı olarak düşünülebilir. Madencilik süreci özel bilgisayarlarla matematiksel problem ve fonksiyonları çözmeye dayanır. Bu problemler, madencilerin blok zinciri sistemindeki işlemleri onaylamasına yardımcı olur. Madenciler blok zincirindeki işlemleri onaylandıkça sistem tarafından ödüllendirilirler. Bu sayede, madenciler hem Bitcoin üretmiş hem de sistemin güvenliğini ve işlevselliğini sağlamış olurlar.
Nasıl Bitcoin Alım-Satımı Yapabilirsiniz?
Bitcoin’leri farklı yollarla satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden kredi kartı, banka hesabı, Paypal gibi araçlarla çevrimiçi olarak döviz bürosu mantığı ile çalışan ve Bitcoin alım-satımı yapan siteler üzerinden Bitcoin almak mümkündür. Bunun yanı sıra, Bitcoinler dünya genelinde bulunan ATM benzeri Bitcoin veznelerinden yerel olarak da satın alınabilirler. Aynı alım sürecinde olduğu gibi Bitcoin satarken de çevrimiçi Bitcoin alım-satımı yapan siteleri kullanabilirsiniz. Bitcoin alımı yapılan yerel Bitcoin veznelerinin bazılarında Bitcoin satışı yapılabilmesine olanak sağlayan sistem olmasına rağmen, çoğu yerel Bitcoin veznesi yalnızca Bitcoin satışı yapıyor. Bunun yanı sıra bireysel olarak gerçek kişilerle de Bitcoin alım-satımı yapabilirsiniz fakat bu tarz bireyler işlemlerde güvenlik unsuruna çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında Bitcoin cüzdan uygulamaları ve adresleriyle Bitcoin ödemelerini kolayca yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu kullanarak Bitcoin alım-satımı yapabilir ve herhangi bir birey veya satıcı ile parasal işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin cüzdan adreslerinizi numaralarıyla, kare kodlarıyla veya temassız teknolojiyle kullanabilirsiniz. Bitcoinle yapılan işlemlerin masrafları bilinen diğer tüm banka, kredi kartı ve havale işlem masraflarından çok daha düşüktür. Hiçbir banka, devlet veya aracı bu denli ucuz bir servisi sunamaz.
Bitcoin Anonim midir?
Bitcoin’e ait yapılan tüm işlemler kaydedilir ve bunları herkes takip edilebilir fakat sistemde sadece Iban benzeri hesap numaraları görünür durumdadır ve işlem yapanların şahsi isimleri bulunmaz. Bu nedenle Bitcoin genellikle anonim olmakla, kanun dışı para transferi ve vergi kaçakçılığını kolaylaştırmakla suçlanmaktadır. Fakat Bitcoin tam olarak anonimdir denilemez. Çünkü isim içermese bile aynı adresten yapılan işlemler, bu işlemlerin sıklığı, satın alınan hizmet ve ürünler belirli bir sıklıkla yapıldığı zaman bir kullanım kalıbı ve düzeni oluşturur. Böylece bu işlemleri inceleyen herhangi bir analist işlemlerin sahibinin gerçek kimliğine ulaşabilir. Bu bağlamda Bitcoin kullanıcıları anonim olmaktan çok takma isim kullanan kimseler olarak da görülebilir. Kimliğini anonim tutmak isteyen Bitcoin kullanıcıları her bir işlem için farklı adres kullanabilirler. Bu durum kullanıcıların gerçek kimliğini açığa çıkarmayı zorlaştırsa da kullanıcılar hiçbir şekilde %100 anonim sayılmazlar. İster istemez her kullanıcı işlemlerinde bir belirli aksiyonları tekrarladıkları için ortaya çıkan işlem kalıbı incelenerek kullanıcıların kimliklerine ulaşılabilir. Bu sayede sistemde hırsızlık ve dolandırıcılığın önüne geçilebilmektedir.
Bitcoin Fiyatları Neden Sürekli Değişiyor?
Bitcoin fiyatları piyasadaki arz-talep doğrultusunda değişiyor. Son zamanlarda Bitcoinin popülerliğinin artması sonucu Bitcoin’e olan talep de doğru orantılı olarak arttı. Bu sebeple Bitcoin’in değerinde ciddi artışlar oldu. Piyasadaki arz-talep dengesi de ortaya çıkan yeni haber ve olaylara bağlı olarak değişiyor.

Bitcoin Cash Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bitcoin Cash Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?
Bitcoin Cash (BCH), kripto para birimi Bitcoin'in hard fork’udur. Bitcoin’in ölçeklenebilirlik tartışması, 1 Ağustos 2017'de yeni bir blockchain’in oluşturulmasıyla sonuçlanan bir hard fork’a yol açmıştır.20 Temmuz 2017'de, Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) 91 uygulamaya koyuldu.Bitcoin topluluğunun bazı üyeleri, blok boyutu sınırını arttırmadan BIP 91'i benimsemenin, Bitcoin'i işlem yapılabilir bir para birimi yerine dijital yatırım fırsatı olarak gören insanların yararına olduğunu düşünmüştür.Bitcoin Cash adı, ilk olarak Çin maden havuzu ViaBTC tarafından önerildi.Hard fork’un amacı, bloğun boyut sınırını sekiz megabayta çıkararak defterin işleyebileceği işlem sayısını arttırmak olarak belirtildi. CoinDesk, Bitcoin Cash'in geliştirilmesinin ve piyasaya sürülmesinin ardındaki nedenlerin şunlar olabileceğini söyledi:Bazı kullanıcılar, bitcoin'un blok boyutunun sınır parametresinin artmasını istedi. SegWit muhtemelen uygulamaya koyulacaktı ve bazı kullanıcılar bu özelliği istemedi. SegWit2x'in 2017'de uygulamaya koyulamama olasılığı vardı. GelişimiBitcoin ABC denilen Bitcoin Cash protokolünün ilk uygulaması, Hollanda’da gerçekleşen Bitcoin’in Geleceği Konferansında Amaury "Deadal Nix" Séchet tarafından duyuruldu. Bitcoin Cash hard fork’unun 1 Ağustos 2017'de gerçekleştirileceği açıklandı.Piyasaya SürülmesiPiyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin Cash, Bitcoin’in o tarihe kadarki tüm işlem geçmişini devraldı; ancak sonraki tüm işlemler ayrıldı. Blok 478558 son ortak bloktu ve bu nedenle ilk Bitcoin Cash bloğu 478559 idi. Bitcoin Cash’in kripto para cüzdanı 1 Ağustos 2017'den beri BTC bloğunu ve BTC işlemlerini reddetmeye başladı; çünkü hard fork’u başlatmak için bir zamanlayıcı kullanıldı. Blok boyutu 8 MB'dir.
Bitcoin Cash Neden Oluşturuldu?
Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin yazılımında bulunan temel parasal nitelikleri geri getirmek için oluşturuldu. Yıllar geçtikçe, bu nitelikler Bitcoin Core'dan filtrelendi ve kaydedilen ilerleme; çeşitli insanlar, kuruluşlar ve Bitcoin protokolünün geliştirilmesine dâhil olan şirketler tarafından bastırıldı. Sonuç olarak Bitcoin Core, işlem başına artan ücretler ve transferlerin saatler sürmesi nedeniyle şu anda para olarak kullanılamaz durumda. Bu, Bitcoin Core’un bloklarının dolu olmasından kaynaklanan sorunlar yüzündendir. Temel olarak “bloklar”,  blockchaine eklenen yeni işlemlerin gruplandırılmış halidir. Bitcoin'de işlemler blok olarak işlenir. Bitcoin, bir saatte 6 blok veya her on dakikada bir blok işlemek için tasarlanmıştır. Yıllar önce, çok sayıda işlemin şebekeyi zayıflatabileceği olası bir saldırı vektörünü önlemek için Bitcoin Core koduna, blokların büyüklüğüne ilişkin yapay bir sınır eklenmiştir. O sırada, işlemleri gerçekleştirmek bedavaydı; bu yüzden saldırgan, kendi cüzdanları arasında çok sayıda işlem gönderip ağdaki herkesi büyük miktarlarda veriyi indirmeye ve depolamaya zorlayabilirdi. Blok boyut sınırı, 1MB olarak (1980'lerde bir disket tarafından sunulan depolama alanı boyutu) belirlenmişti. O zamanlarda bu, ağın talep ettiği gerçek kullanımdan binlerce kat daha fazlaydı. Blok büyüklüğü sınırının, asla ağın büyümesini engellememesi, sadece teorik bir saldırı vektörüne karşı savunması gerektiği açıktı.Bitcoin'in kullanıcı tarafından benimsenmesi yavaşça başladı ve 2012 yılında blockchain, blok başına 250 işlem veya saatte yaklaşık 1,500 işlem gerçekleştiriyordu. Bu sayının ikiye katlanması iki yıl aldı ve 2014'te Bitcoin ağı, blok başına 500 işlem gerçekleştiriyordu.Bitcoin Core ağı, şu an maksimum kapasitesinde ve blok başına yaklaşık 2,500 işlem gerçekleştiriyor.Yapay olarak küçük blok boyutu, Bitcoin işlemlerine olan talep artmaya devam ettikçe ağ tıkanıklığına yol açtı. Doğrulanıp işlenebilmesi için bir Bitcoin işlemi bir bloğa dâhil edilmek zorundadır. Bloklar doluysa, işleminiz bir sonraki bloğa dâhil edilmeyi beklemek zorundadır; ancak sonraki blok da doludur çünkü diğerleri sizden daha yüksek bir ücret ödemiştir. Bu tıkanıklık, kullanıcıların, kendi işlemlerini mempool olarak bilinen bekleyen işlemler listesinin başına taşımak için giderek artan harici ücretler bir “ücret piyasasına” yol açmıştır. Bu yazının yayınladığı sırada, 280.000'den fazla onaylanmamış Bitcoin Core işlemi mevcuttur.Bu da yetmezmiş gibi Bitcoin Core'un geliştiricileri, Bitcoin'i talebe uygun olarak ölçeklendirmek adına blok boyutlarını yükseltmek istemediler veya bunu yapamadılar. Kendi sözleriyle Bitcoin Core geliştiricileri, bu “ücret piyasası” ve işlem yığınını Bitcoin Core ağının olumlu bir özelliği olarak görmektedir.Bu durum, topluluğun içindeki birçok kişinin, Bitcoin Core’un sürekli artan ücretleri ve işlem sürelerinden kaynaklanan hayal kırıklığı nedeniyle alternatif kripto para birimleri oluşturmasına neden olmuştur. Sonuç olarak Bitcoin Core, kripto piyasasında sahip olduğu yaklaşık %100’lük pazar payından %50’ye düşmüştür.Bitcoin Cash: Bitcoin Core'un şu anda yaşadığı ölçeklendirme sorununu, blok boyutunu 8MB'ye yükselterek çözen topluluk tarafından etkinleştirilen bir Bitcoin güncellemesi (hard fork olarak da bilinir).
Bitcoin Cash’in Kullanımı Bitcoin Core'dan Daha mı Ucuz?
Evet. Bitcoin'in her iki sürümündeki işlem ücretleri, bayt başı sitoshi (Bitcoin birimi 8 ondalık basamağa bölünür ve en küçük birimi “satoshi” olarak adlandırılır) olarak ölçüldüğünden Bitcoin ücretlerini dolarak olarak değil sitoshi olarak doğru bir şekilde ölçülebilir.Bitcoin Core blokları her zaman dolu olduğundan ve çok sayıda insan sırada beklediğinden, bir bloka dâhil edilmek için bayt başına 900 satoshi ödenmesi gerekiyor. Yazım sırasında, tek bir Bitcoin işlemi yapmak 30$ 'dan fazlaya mâl oluyor.Karşılaştırıldığında, Bitcoin Cash’in ortalama ücreti bayt başına 19 satoshi. Bitcoin Cash ile, ücretlerinizi, her bayt başına 2 satoshi kadar düşük bir miktarda manuel olarak ayarlayabilir ve bir sonraki bloğa dâhil edebilirsiniz, çünkü işlem göndermek isteyen herkes için bolca yer vardır.Bitcoin Core ücretleri 21 Aralık 2017 itibariyle 30$ 'ın üzerindedir. Bu, 30$' dan az bir bakiyeye sahip bir adres, işlemi yayınlamak için en az 30$'lık ücret ödemesi gerektiği için kullanılamayacağı anlamına gelir. 7$'lık bir sandviç almak istediğinizi ve kasiyerin size toplam ücretin 37$ olduğunu söylediğini düşünün.100 dolarlık bir bakiyeye sahip bir adres bile, kullanılmaya çalışıldığı anda bakiyenin yüzde otuzunu kaybedecektir. Arkadaşınıza 100$ verdiğinizi düşünün. Bu para el değiştirdiğinde sadece 70$ değerinde olacaktır. Bu 70$ kullanıldığı anda ise sadece 40$ değerinde olacaktır. İşte Bitcoin Core bu şekilde tamamen bozulmuş haldedir.
Bitcoin Cash bir Altcoin midir?
Hayır. Bitcoin Cash, Bitcoin'dir. Bitcoin Cash'in ne altcoin ne de Bitcoin Core'un bir takliti olmadığını bilmek önemlidir. Bitcoin Cash, Bitcoin Core'un hard fork’udur; yani Bitcoin Core'un işlem defterini ve işlem tarihini paylaşır ve 1 Ağustos 2017'de ayrılıncaya kadar Bitcoin Core kod tabanını kullanır.Gerçek şu ki, Bitcoin Cash, Bitcoin’in olması gerektiği gibi eşler arası bir elektronik nakit sistemidir. Bu BCH'nin BTC olduğu anlamına gelmez. Açıkça görüldüğü üzere, Bitcoin’in bu iki versiyonu farklı ağlardır, farklı sembollere sahiptir ve farklı fiyatlarda ticaret yaparlar. Ancak Bitcoin Cash, Bitcoin’in dünya çağında bilinen bir fenomen haline gelmesinde önce yeni yeni benimsendiği ilk yıllarda, dünyanın her yerinden insanın inandığı ve yatırım yaptığı bir nakit sistemine şu anki BTC’den daha yakındır. Bu ruh, Bitcoin Cash'de açık bir şekilde mevcutken bir “değer deposu” olarak Bitcoin Core'da yoktur.Düşük işlem ücretleri ve hızlı onay süreleri, dünyanın her yerinden tüccarların ve kullanıcıların Bitcoin Cash teknolojisini benimseyip kullanabilecekleri ve kendilerini ve yerel ekonomilerini kalkındırabilecekleri anlamına gelir.Bitcoin Core, Bitcoin’in uygun fiyatlı ve yükseltilmiş versiyonu olan Bitcoin Cash karşısında 15,000$ 'lık fiyat etiketi için gerekçe göstermek zorundadır.
Bitcoin Cash'in Avantajları Nelerdir?
Ortalama Bitcoin Cash işlemleri, birkaç sent (veya daha az) tutar ve ortalama 10 dakika içinde onaylanır. Çünkü bekleyen işlemlerin mempool’u her yeni blokta temizlenir. Bu, Bitcoin Cash'in nakit para ile benzer şekilde kullanılabileceği anlamına gelir.
Hard Fork Nedir?
Her bloğun boyutu için 1MB sınırı, ilk olarak olası spam ve DDoS saldırılarının olasılığını azaltmak için olarak uygulanmıştır. Ağda pek fazla işlemin gerçekleşmediği zamanlarda bu sınır pek bir şeyi etkilemiyordu.Bitcoin gittikçe daha fazla popüler halde geldikçe, bu sınır blokların yığılmasına ve geçiş sürelerinin gereksiz yere uzamasına neden oldu. Bu durum, Mayıs 2017 civarında bazı kullanıcıların onay için dört güne kadar beklemek zorunda kalması ile kontrolden çıktı.Kullanıcıların, onay süresini hızlandırmak için daha yüksek işlem ücreti ödeme şansı vardı. Ancak bu yaklaşım, daha küçük işlemler söz konusu olduğunda bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kullanılamaz hale getirdi. Örneğin, bir sandviç ya da bir fincan kahveyi BTC ile ödemeniz mümkün değil; çünkü 3$’lık  bir fincan kahve için 15$ 'dan fazla işlem ücreti alınır. Aksi halde, satıcı harcanamayacak bir miktar para kazanır.Bitcoin topluluğu bu duruma iki olası çözüm ileri sürdü: Bitcoin Unlimited ve Ayrılmış Tanıklık (SegWit).Bitcoin Unlimited, blok boyutu sınırını tamamen ortadan kaldıracaktı. Pek çok madenci, bu çözümü destekledi; çünkü blok büyüklüğü sınırının olmaması sadece blokların yığılmasını engellemekle kalmayacak, aynı zamanda madencilerin her blok için aldığı ücreti artıracaktı.Bununla birlikte, bu uygulamanın küçük madencilerin faaliyetlerine son vermesine neden olacağını ve büyük madencilik şirketlerinin tüm ağı merkezi bir hale getireceğini düşünen pek çok geliştirici bu uygulamaya karşı çıktı.Ayrılmış Tanık çözümü, bazı bilgilerin Blockchain dışındaki ayrı dosyalarda saklanması anlamı geliyordu. Geliştiriciler, bunun çok fazla depolama alanı nı boşaltacağını, bloklara daha fazla işlem sığacağını ve onay süresinin önemli ölçüde azalacağını iddia etti. Ancak birçok kişi, Bitcoin Unlimited yaklaşımıyla karşılaştırıldığında bunun daha karmaşık ve geçici bir tedbir olduğuna inanıyordu.Sonuç olarak, SegWit2x adlı bir uzlaşma protokolü geliştirildi. Bu protokolün piyasaya sürülmesi, bilgilerin bir kısmının Blockchain dışına depolanması ve blok boyutu sınırının 2MB'ye çıkarılması anlamına geliyordu. Protokol, madencilerin yüzde 95'inin bu teklife oy vermesinin ardından 1 Ağustos 2017'de uygulamaya koyuldu. Ancak ağ, blok boyutu sınırındaki artışı hemen görmedi. Birçok insan için bu, problemi çözmek yerine ertelemek anlamına geliyordu.Üstelik bu karar, Bitcoin'i olması gerektiği gibi bir ödeme sistemi yerine bir yatırım fırsatı olarak görenlere hitap ediyor gibi görünüyordu.Arnhem Hollanda’da gerçekleşen Bitcoin’in Geleceği Konferansı sırasında, Bitcoin ABC adı verilen Bitcoin Cash protokolünün ilk uygulaması, eski Facebook mühendisi Amaury Séchet tarafından duyuruldu.Séchet ve geliştirici ekibi, SegWit2x protokolünü terk etmeye ve blok boyut sınırını 8MB'ye çıkarmaya karar verdiğini açıkladı Böylesi büyük değişiklikler orijinal Bitcoin ağından ayrılmalarını gerektirdiğinden, 1 Ağustos 2017'de bir hard fork’un uygulanacağı açıklandı.Bilmeyenler için; hard fork, Bitcoin yazılımını güncellemek için geliştiriciler tarafından bilinen tek yöntemdir. Temel olarak geliştiriciler, ağı bölüp değiştirilmiş kurallara sahip yeni bir Blockchain oluşturuyor. Kripto para biriminin orijinal ve hard fork sürümü, bölünmenin gerçekleştiği bloğa kadar tıpa tıp aynı Blokchain’e sahiplerdir. O bloktan başlayarak iki ağ bağımsız olarak var olmaya devam eder.Bölünme gerçekleştikten sonra, elinde Bitcoin olan herkese sahip oldukları miktar kadar Bitcoin Cash tokeni verildi.Yeni kripto para birimi, yatırımcılar tarafından çabucak benimsenmiş ve Bitcoin Cash ilk gününde, piyasa değeri açısından Bitcoin ve Etherum'un arkasından üçüncü kripto para birimi olmuştur.

Alt Coin Nedir?

Bitcoin Cüzdanı Nedir?